7 3333 5555

PL | EN | DE

Żylaki o średnicy do 0,4 cm

Tego typu zmiany rumieniowe zmiany  pojawiają się przede wszystkim na podudziach.

Pojawienie się tego typu zmian naczyniowych świadczy o zaburzeniach krążenia żylnego. Bywają zapowiedzią żylaków.

Dlaczego powstają zmiany?

Powstawanie tego typu zmian jest dziedziczna, ale podobnie jak przy innych problemach zdrowotnych uwarunkowanie genetyczne to nie wszystko. Trzeba „zapracować” na powstanie zmian. Tego typu zmiany naczyniowe powstają wtedy, gdy za bardzo obciążymy kończyny dolne poprzez np. noszenie niewygodnego obuwia (np. szpilek, butów uciskających okolicę stawu skokowego).

Jak zapobiegać powstawaniu zmian?

W profilaktyce ważny jest regularny ruch osoby predysponowanej do ich powstawania . Regularny sport zapewnia kończynom prawidłowe ich natlenienie i odżywienie. Doskonale sprawdzają się m.in.: spacery, pływanie czy rower.

Aby przynieść ulgę żyłom warto rzucić palenie, pozbyć się nadmiaru kilogramów. Warto porozmawiać z lekarzem o optymalnej antykoncepcji (np. u kobiet palących po 35 roku życia - niekiedy problemem bywa nieodpowiednio dobrana antykoncepcja.

Istotne są odpowiednie nawyki dietetyczne obfitujące w dobre źródła witamin: A (np. żółte i pomarańczowe warzywa oraz owoce, jaja, masło, wątróbkę), C (cytrusy, porzeczki), E (oleje, orzechy, nasiona zbóż) oraz mikroelementów (selenu, cynku i miedzi). Doskonałym uzupełnieniem diety są owoce morza lub kasze.

Można pomyśleć o suplemenetacji codziennej diety o rutynę (obecna w wielu produktach roślinnych, choćby w cytrusach), która dodatkowo „uszczelnia” drobne naczynia krwionośne.

Zanim pojawią się na skórze widoczne żylaki, organizm wysyła sygnały ostrzegawcze… i nie są to tylko pajączki. Nogi „męczą się” szybciej, pojawia się uczucie ciężkości niewspółmierne do wysiłku, a pod koniec dnia pojawia się opuchlizna w okolicy kostek. Zazwyczaj do ciężkiej postaci choroby żylakowej dochodzi przez wiele lat, lecz nie powinno się lekceważyć tych objawów i czekać na poważniejsze kłopoty.

Przewlekła niewydolność żylna grozi poważnymi powikłaniami m.in.: zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych lub głębokich, zatorem tętnicy płucnej lub zespołem pozakrzepowym.

Reasumując: jeśli dolegliwości nie ustępują po zmianie trybu życia, czas na konsultację lekarską. Jakikolwiek zabieg kosmetyczny bez konsultacji lekarskiej jedynie zamaskuje objawy być może bardzo poważnej choroby. Zamykając „naczynka” bez wiedzy lekarskiej potwierdzamy jedynie brak profesjonalizmu osoby, która taki zabieg wykonuje. W niektórych przypadkach przed przystąpieniem do zabiegu zamykania naczynek należy wykonać badanie oceniające krążenie żylne (np. USG metodą Dopplera), decyduje. Skuteczne rozprawianie się z zalegającą krwią żylną często wymaga postępowania zabiegowego (z użyciem lasera, skleroterapii).

Leki dostępne bez recepty i preparaty ziołowe (z wyciągiem z kasztanowca) w jakimś stopniu usprawniają krążenie w żyłach, jednak najczęściej przynoszą tylko doraźną ulgę. To nie rozwiąże problemu.

Laseroterapia

Najbardziej popularna, najmniej inwazyjna, najskuteczniejszą oraz najnowocześniejsza metoda. Specjalista naświetla miejsca z widocznymi zmianami naczyniowymi.  Światło lasera jest pochłaniane przez czerwony barwnik krwi (hemoglobinę). Obecne w naczyniu czerwone krwinki kumulują na sobie energię lasera i pod wpływem ciepła wyparowują, a naczynie zamyka soje światło. Dzięki temu naczynka zanikają i nie stwarzają już defektu estetycznego.

Nowoczesny laser pozwala na wyjątkową precyzję, działając punktowo na zmiany, minimalizując w ten sposób uszkodzenia okolicznych tkanek.

Laseroterapia prawie nie boli (czuje się tylko lekkie szczypanie w momencie zetknięcia się wiązki światła ze skórą – czasami Pacjenci porównują to do uderzenia gumką). Laser posiada specjalnie schładzaną głowicę, która dodatkowo minimalizuje nieprzyjemne uczucia związane z zabiegiem.

Po zakończeniu zabiegu przez kilka godzin na skórze może utrzymywać się rumień oraz niewielki obrzęk, ale nie jest to regułą.

Bezpośrednio po zabiegu tak, jak przy skleroterapii wskazane jest założenie rajstop lub pończoch uciskowych. Pozwala to na lepsze zamknięcie światła naczynia.

Uwaga! Przed oraz po zabiegu nie powinno się eksponować miejsca poddanego zabiegowi na promieniowanie UV (słońce, solarium) przez okres 4 tygodni. W przypadku nie przestrzegania tego zalecenia na skórze mogą powstać trwałe, brzydkie przebarwienia.



Zaufali nam
Socialmedia

© 2014 ESDERM.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: : Web-Profit