7 3333 5555

PL | EN | DE

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty - o czym warto wiedzieć.

Trądzik różowaty (rosacea) często mylnie kojarzony jest z chorobą nastolatków. W rzeczywistości to przypadłość dotykająca co dziesiątą osobę w wieku od 30 do 55 lat (na trądzik różowaty w Polsce uskarża się około 1,5 mln pacjentów). Choroba ta dotyka głównie ludzi o jasnej karnacji (mających fototyp skóry I lub II).

Do najczęstszych postaci trądziku różowatego należą:

  • postać rumieniową z licznymi teleangiektazjami, czyli zaczerwienienie skóry twarzy z rozszerzonymi naczynkami,
  • postać grudkowo-krostkową, czyli zaczerwienienia skóry twarzy wraz z występowaniem krostek,
  • postać przerostowo-guzowatą, charakteryzującą się pogrubieniem i przerostem skóry nosa,
  • postać oczna, charakteryzującą się dodatkowymi objawami w obrębie oczu.

We wstępnej fazie choroby rozwija się postać rumieniowa - skórę chorego często określa się jako skórę naczyniową. Pojęcie skóra naczyniowa jest rozumiane jako łatwość do czerwienienia się skóry twarzy, związana ze zwiększoną reaktywnością naczyń. Pojawiający się rumień może mieć charakter przejściowy (bez utrwalonych zmian skórnych) lub trwały. Ponadto może dochodzić do powstawania trwałych rozszerzeń naczyń - tzw. teleangiektazji. Z uwagi na łatwość wystąpienia podrażnień skóry naczyniowej, opracowano się specjalne zalecenia pielęgnacji tego typu skóry. Przy skórze naczyniowej prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy może nie dopuścić do rozwoju choroby lub osłabić jej nasilenie. W pielęgnacji tego typu skóry ważne jest zapamiętanie kilku poniższych zasad:

1. Unikać czynników, które powodują zaostrzenie się choroby u danego pacjenta. Dociekliwi Pacjenci dość łatwo potrafią określić czynniki, które powodują zaostrzenie zmian naczyniowych na twarzy.

2. Traktować skórę naczyniową jako skórę wrażliwą. W wywiadach lekarskich przeprowadzanych z pacjentami ze skórą naczyniową aż 80% pacjentów określa swoja skórę jako skórę wrażliwą. Objawy, na które skarżą się pacjenci, to okresowe uczucie napięcia, mrowienia, świądu, pieczenia oraz łatwość do niekontrolowanego zaczerwieniania się skóry twarzy. Osoby charakteryzujące się takim rodzajem skóry powinny bardzo dokładnie dobierać stosowane przez siebie kosmetyki. Jest to możliwe przy konsultacji z doświadczonym dermatologiem.

3. Przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących pielęgnacji skóry. W celu utrzymania prawidłowej bariery lipidowej, która jest niezbędna do stosowania kremów pielęgnujących skórę naczyniową, należy:

  • stosować do mycia twarzy produkty przeznaczone dla skóry wrażliwej. Nowością w pielęgnacji skóry twarzy jest stosowanie płynów miceralnych i wód termalnych.
  • używać kremów poprawiających kondycję skóry i chroniących warstwę rogową naskórka.
  • w zaostrzeniach choroby stosować kremy przeznaczone do skóry wrażliwej. Dobrane w zależności od pory roku - o tłustych lub lżejszych podłożach.
  • kremy proponowane do skór naczyniowych działają ochronnie i przeciwzapalnie. Nie należy jednak traktować ich jako odpowiedniki leków. Przeznaczone są głównie do pielęgnacji we wczesnej fazie choroby i w czasie remisji (trwających nieraz przez lata).
  • ponadto zaleca się stosowanie zielonych pudrów korygujących, kryjących rumień na twarzy.

4. Stosować kremy chroniące przed słońcem. Zaleca się stosowanie przeciwsłonecznych kremów ochronnych, które chronią skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.

Jak leczymy trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to problem, z którym można należy walczyć. Do niedawna trądzik różowaty był chorobą leczoną jedynie w obrębie dermatologii ogólnej. Parę lat temu okazało się, że znakomite efekty może przynieść także kuracja zabiegowa. Należy jednak wiedzieć, w której fazie choroby można poddać się zabiegowi. W fazie aktywnej podstawowe znaczenie ma terapia lekowa. W pierwszym etapie choroby lekarz dermatolog zaleca terapie lekami doustnymi i dobiera odpowiednie środki pielęgnujące, które nie wpływają na zaostrzenie choroby. Drugi etap to leczenie miejscowe. Na tym etapie proponuję leczenie laserem naczyniowym i IPL-em. W okresie remisji choroby (trzeci etap), można zastosować terapię peelingami medycznymi. Tego typu kuracje stosuję od kilku lat gdyż przynoszą one szybkie i widoczne efekty.

W mojej praktyce zabiegi IPL oraz naczyniowe wykonywane są urządzeniem przodującego w świecie producenta aparatury laserowej, jakim jest amerykańska firma LUMENIS.



Zaufali nam
Socialmedia

© 2014 ESDERM.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: : Web-Profit