7 3333 5555

PL | EN | DE

Badanie mikroskopowe materiału ze skóry, włosów i paznokci

Badanie polega na wykrywaniu i różnicowaniu grzyba w podejrzanej o grzybicę zmianie chorobowej.

Oglądamy pobraną tkankę pod mikroskopem. Badana tkanka jest poddana jedynie wstępnemu trawieniu roztworem silnego ługu (KOH).

Charakterystyczny dla poszczególnego gatunku wygląd i układ zewnętrzny lub wewnętrzny zarodników grzyba pozwala na rozpoznanie grzybicy.

Czemu służy badanie?

Badanie ma na celu nie tylko stwierdzenie obecności grzyba chorobotwórczego, ale również określenie jego gatunku - ułatwia to leczenie.

Jak przygotować się do badania?

Leczenie jakimikolwiek (nie tylko przeciwgrzybiczymi) maściami kremami płynami czy stosowanie leków ogólnych (tabletki) może wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Dlatego też do badania mikologicznego należy zgłosić się przed rozpoczęciem leczenia lub dopiero w dwa tygodnie po zaprzestaniu leczenia. W dniu badania nie należy myć miejsca zmienionego chorobowo.

Grzybica może zajmować naskórek, włosy, paznokcie, błony śluzowe i tkankę podskórną, dlatego też do badania pobiera się materiał z tkanek podejrzanych o zakażenie grzybicze. W przypadku grzybic naskórkowych pobierane są łuski lub pokrywy pęcherzyków ze zmian chorobowych np. na stopach. Czynność ta jest niebolesna, wykonana poprzez zdrapywanie wybranego do badania miejsca tępoostrym narzędziem np. tępym skalpelem. Niekiedy wyrywane są włosy z ogniska zmienionego chorobowo.

Badany materiał (łuski, włosy) można oglądać bezpośrednio pod mikroskopem po wytrawieniu keratyny w 30% roztworze wodorotlenku potasu (KOH).

Z błon śluzowych jamy ustnej, cewki, żołędzi, napletka, pochwy czy szyjki macicy oraz ze zmian występujących w fałdach skórnych (w przypadku podejrzenia zakażenia drożdżakowego) pobiera się materiał przy pomocy jałowego opalonego drucika zakończonego okrągłą pętlą z oczkiem tzw. ezą.

W przypadku wykonania oceny bezpośredniej pod mikroskopem, wynik badania można uzyskać po kilkunastu minutach.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.

Badanie trwa kilka minut.

W razie potrzeby badanie może być powtarzane wielokrotnie.

Badanie wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.



Zaufali nam
Socialmedia

© 2014 ESDERM.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: : Web-Profit