7 3333 5555

PL | EN | DE

Czerwone pajączki - co to jest?

„Czerwone pajączki” to popularna nazwa rozszerzonych drobnych naczyń o różnym umiejscowieniu.

Pajączki na nogach to sprawa poważniejsza. Czerwono-rumieniowe zmiany o różnej średnicy pojawiają się przede wszystkim na udach.

Zmiany tego typu traktowane są zazwyczaj jako skórny defekt estetyczny istotny głównie dla kobiet. Niestety zmiany takie świadczą zazwyczaj o zaburzeniach krążenia żylnego. Pomimo, że „pajączki” częściej pojawiają się u kobiet, to również co piąty mężczyzna spotyka się z tym problemem - często zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy poza zmianami na skórze ma już inne, poważniejsze dolegliwości. Wtedy leczenie już bywa trudne. Bywają zapowiedzią żylaków, jeśli na czas nie zajmiemy się poważniej przyczynami ich powstawania.

Dlaczego powstają pajączki?

Powstawanie „pajączków” (teleangiektazja) czyli skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych jest dziedziczna, ale podobnie jak przy innych problemach zdrowotnych uwarunkowanie genetyczne to nie wszystko. Trzeba „zapracować” na uaktywnienie się zmian. Tego typu zmiany naczyniowe powstają wtedy, gdy np. za bardzo obciążymy kończyny dolne choćby poprzez noszenie niewygodnego obuwia (np. szpilek, butów uciskających okolicę stawu skokowego).

Jak zapobiegać powstawaniu zmian?

W profilaktyce powstawania „naczynek” niezmiernie ważny jest regularny ruch osoby predysponowanej do ich powstawania . Regularny sport zapewnia kończynom prawidłowe ich natlenienie i odżywienie. Doskonale sprawdzają się m.in.: spacery, pływanie czy rower.

Aby przynieść ulgę żyłom warto rzucić palenie, pozbyć się nadmiaru kilogramów. Warto porozmawiać z lekarzem o optymalnej antykoncepcji (np. u kobiet palących po 35 roku życia - niekiedy problemem bywa nieodpowiednio dobrana antykoncepcja.

Istotne są odpowiednie nawyki dietetyczne obfitujące w dobre źródła witamin: A (np. żółte i pomarańczowe warzywa oraz owoce, jaja, masło, wątróbkę), C (cytrusy, porzeczki), E (oleje, orzechy, nasiona zbóż) oraz mikroelementów (selenu, cynku i miedzi). Doskonałym uzupełnieniem diety są owoce morza lub kasze.

Można pomyśleć o suplemenetacji codziennej diety o rutynę (obecna w wielu produktach roślinnych, choćby w cytrusach), która dodatkowo „uszczelnia” drobne naczynia krwionośne.

Zanim pojawią się na skórze widoczne żylaki, organizm wysyła sygnały ostrzegawcze… i nie są to tylko pajączki. Nogi „męczą się” szybciej, pojawia się uczucie ciężkości niewspółmierne do wysiłku, a pod koniec dnia pojawia się opuchlizna w okolicy kostek. Zazwyczaj do ciężkiej postaci choroby żylakowej dochodzi przez wiele lat, lecz nie powinno się lekceważyć tych objawów i czekać na poważniejsze kłopoty.

Przewlekła niewydolność żylna grozi poważnymi powikłaniami m.in.: zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych lub głębokich, zatorem tętnicy płucnej lub zespołem pozakrzepowym.

Reasumując: jeśli dolegliwości nie ustępują po zmianie trybu życia, czas na konsultację lekarską. Jakikolwiek zabieg kosmetyczny bez konsultacji lekarskiej jedynie zamaskuje objawy być może bardzo poważnej choroby. Zamykając „naczynka” bez wiedzy lekarskiej potwierdzamy jedynie brak profesjonalizmu osoby, która taki zabieg wykonuje. W niektórych przypadkach przed przystąpieniem do zabiegu zamykania naczynek należy wykonać badanie oceniające krążenie żylne (np. USG metodą Dopplera), decyduje. Skuteczne rozprawianie się z zalegającą krwią żylną często wymaga postępowania zabiegowego (z użyciem lasera, skleroterapii rzadko elektrochirurgii).

Leki dostępne bez recepty i preparaty ziołowe (z wyciągiem z kasztanowca) w jakimś stopniu usprawniają krążenie w żyłach, jednak najczęściej przynoszą tylko doraźną ulgę. To nie rozwiąże problemu.

Jakie są metody walki z „pajączkami”?

To najczęstszych metod należą:

  • skleroterapia,
  • laseroterapia,
  • oraz obecnie rzadziej wykorzystywana metoda elektrochirurgii.

Skleroterapia.

Metoda leczenia polegająca na usuwaniu pajączków naczyniowych za pomocą nastrzykiwania drażniącymi lekami zmienionego chorobowo naczynka.Przygotowując się do zabiegu skleroterapii, należy wykonać badanie USG-Doppler, w celu oceny przez lekarza układu żylnego obu kończyn dolnych. Dodatkowo w okresie 2-3 tygodni poprzedzających planowany zabieg należy przyjmować tabletki zawierające w składzie kwas askorbowy i rutozyd (Cerutin/Rutinacea/Rutinoscorbinu) w dawce 4 - 6 tabletek na dobę. Przez kilka dni po zabiegu należy zadbać o zwiększoną ilość ruchu.Zabieg skleroterapii odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i trwa od 15 do 30 minut. Do światła żyłki podaje się substancję drażniącą, która powoduje w efekcie jej zrośnięcie. W czasie jednej sesji podaje się zwykle do 3 ampułek preparatu.

Zabieg nie wymaga specjalnego znieczulenia. Nakłucia wykonywane cienką igłą są zwykle bardzo dobrze tolerowane. Skleroterapia wymaga najczęściej kilku zabiegów.

Obszar wykonania zabiegu obejmuje najczęściej jedną kończynę, zależnie od rozległości zmian - udo lub podudzie. Bezpośrednio po zabiegu wskazane jest założenie rajstop lub pończoch uciskowych. Pozwala to na lepsze zamknięcie światła naczynia. Po zabiegu zaleca się chodzenie przez okres 1-2 godzin. Bardzo wspomaga to proces gojenia.

Kolejny zabieg można wykonać po minimum 3-4 tygodniach. Natomiast na drugiej kończynie zabieg można wykonywać już następnego dnia.

Liczba koniecznych zabiegów u danego pacjenta jest sprawą indywidualną i zwykle obejmuje 2 do 5 sesji. Uzyskane wyłączenia naczyń są trwałe i nie trzeba ich powtarzać. Przez kilka tygodni nie wolno się opalać się, chodzić do sauny, brać gorących kąpieli.Czy występują jakieś działania niepożądane?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w miejscu zastosowania preparatu to: zaczerwienienia i siniaki, obrzęk, reakcje alergiczne na podany środek, przebarwienia rzadko martwica tkanek.

Laseroterapia.

Najbardziej popularna, najmniej inwazyjna, najskuteczniejszą oraz najnowocześniejsza metoda. Specjalista naświetla miejsca z widocznymi zmianami naczyniowymi. Światło lasera jest pochłaniane przez czerwony barwnik krwi (hemoglobinę). Obecne w naczyniu czerwone krwinki kumulują na sobie energię lasera i pod wpływem ciepła wyparowują, a naczynko zamyka soje światło. Dzięki temu naczynka zanikają i nie stwarzają już defektu estetycznego.

Nowoczesny laser pozwala na wyjątkową precyzję, działając punktowo na zmiany, minimalizując w ten sposób uszkodzenia okolicznych tkanek. Laseroterapia prawie nie boli (czuje się tylko lekkie szczypanie w momencie zetknięcia się wiązki światła ze skórą – czasami Pacjenci porównują to do uderzenia gumką). Laser posiada specjalnie schładzaną głowicę, która dodatkowo minimalizuje nieprzyjemne uczucia związane z zabiegiem. Po zakończeniu zabiegu przez kilka godzin na skórze może utrzymywać się rumień oraz niewielki obrzęk, ale nie jest to regułą.

Bezpośrednio po zabiegu tak, jak przy skleroterapii wskazane jest założenie rajstop lub pończoch uciskowych. Pozwala to na lepsze zamknięcie światła naczynia.

Uwaga! Przed oraz po zabiegu nie powinno się eksponować miejsca poddanego zabiegowi na promieniowanie UV (słońce, solarium) przez okres 4 tygodni. W przypadku nie przestrzegania tego zalecenia na skórze mogą powstać trwałe, brzydkie przebarwienia.

Elektrochirurgia.

W tym zabiegu dermatolog wykorzystuje działanie prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości wywołującego na końcach elektrody wysoką temperaturę (ponad 200°C). Temperatura powoduje zamknięcie naczyń i denaturację białkowych struktur skóry, dzięki czemu zabieg jest bezkrwawy. W miejscu wykonania zabiegu pozostaje drobny strup, pod którym skóra goi się od kilku do kilkunastu dni. Po zabiegu często pozostają ślady - są to niewielkie blizny.

Stosowanie elektrochirurgii jest przeciwwskazane w ciąży oraz u osób mających rozrusznik serca.



Zaufali nam
Socialmedia

© 2014 ESDERM.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: : Web-Profit