7 3333 5555

PL | EN | DE

Laseroterapia

Co to jest laseroterapia?

To rodzaj zabiegów medycznych (terapeutycznych) przy zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń laserowych.

Jakie rodzaje laserów wykorzystuję do leczenia Pacjentów w mojej praktyce?

1. IPL

IPL (Intensywne Światło Impulsowe - Intense Pulsed Light) jest urządzeniem generującym fale świetlne o różnej długości i dużej mocy. Światło wytwarzane jest przez lampę ksenonową, a długość fali reguluje się specjalnymi wymiennymi filtrami. W zależności od długości fali świetlnej, dociera ona do usuwanych zmian skórnych jednocześnie nie uszkadzając pozostałych warstw skóry oraz sąsiednich tkanek. Jest to tak zwana selektywna fototermoliza.

Zastosowanie IPL:

a. przebarwienia

Zabiegi wykonywane laserem IPL są bardzo efektywne w leczeniu różnego typu przebarwień, zwłaszcza skóry twarzy, rąk czy dekoltu. Najczęściej zabiegom tego typu zabiegom poddajemy m.in.: przebarwienia posłoneczne, plamy soczewicowate, piegi czy tzw. melasmę.

b. fotoodmładzanie

Laser IPL stanowi jedną z najbardziej skuteczniejszych metod walki z oznakami starzenia się skóry. IPL działa na zawartą w skórze hemoglobinę i melaninę, redukuje rumień, drobne teleangiektazje, plamy pigmentowe, likwiduje niewielkie zmarszczki oraz zmniejsza pory skórne oraz zwiotczenie skóry. Celem fotoodmładzania jest poprawa jakości skóry, uzyskiwana dzięki likwidacji skutków starzenia i pobudzeniu skóry do naturalnej regeneracji - pod wpływem naświetlania laserem IPL wzrasta ilość kolagenu, prokolagenu i elastyny w skórze.

Fotoodmładzanie często pozwala odzyskać koloryt oraz rysy własnej twarzy sprzed 5-10 lat. Zabieg wykonywany jest przy zastosowaniu najnowocześniejszego systemu wprowadzonego na rynek w 2010 r.

Działanie urządzenia oparte jest na zasadzie fototermolizy selektywnej, która w uproszczeniu polega na selektywnym podgrzewaniu i tym samym uszkadzaniu poszczególnych struktur skóry, bez naruszania otaczającej tkanki. Optymalne fale światła rozjaśniają zmiany naczyniowe poprzez skierowanie wiązki promieni w mikrocząsteczki hemoglobiny. W przypadku przebarwień „strzał” lasera wycelowany jest w melaninę. Uszkodzone laserem nieprawidłowo odbarwione fragmenty skóry są następnie rozjaśniane podczas naturalnych procesów odnowy tkanek i zastępowane nowymi komórkami. Przebarwienia łagodnie łuszczą się i znikają ze skóry w ciągu 2-3 dni, zaś zmiany naczyniowe bledną i ustępują w ciągu 10-14 dni. Istotne jest, że w trakcie zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia zewnętrznej warstwy skóry. Wszystkie zmiany zachodzą w jej głębszych warstwach. Dzięki temu zabieg nie wymaga przerywania aktywności zawodowej.

c. zmiany naczyniowe

Laseroterapia umożliwia skuteczne usuwanie zaczerwienienia i rumienia skóry twarzy, popękanych i porozszerzanych naczynek na nosie, brodzie, policzkach lub nogach. Zabiegi wykonywane laserem IPL wykazują również dużą skuteczność także w leczeniu trądzika różowatego.

d. depilacja laserowa

Naświetlanie laserem jest nowoczesną i jedną z najpopularniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia z różnych partii ciała. Skuteczność depilacji laserowej ocenia się na 80-95%.

Najnowocześniejsza metoda depilacji skóry, zapewniająca usuwanie zbędnego owłosienia w sposób skuteczny, nieinwazyjny i bezbolesny. Po zabiegu depilacji laserowej skóra jest gładka, pozbawiona włosów i niepodrażniona.

Zabieg zawsze poprzedza konsultacja lekarza dermatologa, który ocenia stan skóry oraz wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, określa również fototyp skóry. Pacjentom zakwalifikowanym do zabiegu wykonuje się próbę laserową. Przed zabiegiem skóra powinna być umyta i ogolona, nieposmarowana kremem. W trakcie zabiegu wiązki światła zostają wprowadzone pod skórę, nie głębiej niż na 2 mm. Promień lasera powoduje uszkodzenie mieszka włosowego, a dokładnie zawartej w nim melaniny, doprowadzając do likwidacji włosa.

Podczas zabiegu pacjent może odczuwać lekkie pieczenie skóry. U części pacjentów, bezpośrednio po naświetlaniu występuje rumień lub obrzęk okołomieszkowy. Czasem pojawiają się też niewielkie strupki i przebarwienia. Zazwyczaj skutki uboczne zabiegu ustępują w ciągu kilku kolejnych dni. Osiągnięcie pożądanego efektu wymaga powtórzenia zabiegów minimum 2-3 razy. Najszybciej poddają się depilacji włosy ciemne, ponieważ kontrast między kolorem skóry, a barwą włosa ułatwia wycelowanie wiązki światła w mieszki włosowe. Poza tym, nie wszystkie włosy rosną równocześnie. W trakcie zabiegu światło dociera do włosów widocznych, czyli będących w fazie wzrostu. Laser nie oddziałuje natomiast na włosy będące w fazie "uśpienia" trwającej od 3 do 8 tygodni. Dlatego dopiero minimum trzykrotne powtórzenie zabiegu pozwoli zlikwidować około 92-95% włosów.

U pacjentów, którzy wcześniej depilowali włosy innymi metodami (wosk, depilator mechaniczny), może zaistnieć konieczność wykonania jeszcze 2 dodatkowych zabiegów.

Najtrudniejsze do usunięcia jest owłosienie będące skutkiem zaburzeń hormonalnych. W tym przypadku liczba koniecznych zabiegów wzrasta do 6-8 sesji. Owłosienie spowodowane hirsutyzmem wymaga także przeprowadzania raz w roku zabiegu „korygującego”.

W praktyce lekarskiej ESDERM zabiegi IPL wykonywane są urządzeniem przodującego w świecie producenta aparatury laserowej, amerykańskiej firmy LUMENIS.

2. Laser Nd: YAG

Laser Nd: YAG emituje fale świetlne o długości 1064 nm bardzo dużej mocy, będąc jednocześnie urządzeniem bardzo bezpiecznym.

Zastosowanie lasera Nd:YAG:

Laser jest przeznaczony do usuwania powierzchownych i leżących głębiej teleangiektazji i poszerzonych naczyń o średnicy do 0,4 cm. Do głównych wskazań należą:

a. telangiektazje na twarzy,

b. telangiektazje na ciele,

c. hemangioma (naczyniaki),

c. zmiany naczyniowe typu „czerwonego wina”,

c. drobne żylaki do średnicy 0,4 cm.

Światło lasera skutecznie zwalcza rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy, szyi, dekolcie, nogach, a także usuwa naczyniaki, drobne żylaki oraz uszkodzenia posłoneczne. Wiązka promieni laserowych pozwala na ingerencję w struktury skóry znajdujące się głęboko pod jej powierzchnią, bez uszkadzania zewnętrznej warstwy. W przypadku zmian naczyniowych punktem docelowym są rozszerzone, popękane naczynia krwionośne. Impuls wiązki światła o odpowiedniej długości fali dociera do komórek krwi, a energia wyemitowana przez laser pochłaniana jest przez czerwony barwnik krwi - hemoglobinę. Podgrzana w ten sposób krew przechodzi proces koagulacji, czyli „ścina się”, a naczynie krwionośne ulega zniszczeniu i wydaleniu z organizmu. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać niewielkie pieczenie lub kłucie. W przypadku dużego dyskomfortu można zastosować znieczulenie miejscowe np. specjalnym kremem.

Przejściowe, możliwe skutki uboczne zabiegu to: rumień i obrzęk, a także sporadycznie strupy. Zazwyczaj powikłania te ustępują w ciągu kilku dni. W celu złagodzenia objawów należy stosować zimne okłady. Po zabiegu konieczne jest stosowanie kremów ochronnych z silnym filtrem i unikanie słońca. Osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu z reguły wymaga wykonania od 1 do 5 zabiegów w około miesięcznych odstępach. Ilość zabiegów uzależniona jest od: ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia. Po każdym zabiegu Pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną, w trakcie której lekarz ocenia uzyskane efekty i decyduje o kontynuacji terapii.

W praktyce lekarskiej ESDERM zabiegi laserem Nd: YAG wykonywane są urządzeniem przodującego w świecie producenta aparatury laserowej, amerykańskiej firmy LUMENIS.

3. Laser CO2

Stosowane urządzenie to obecnie najskuteczniejszy, najbardziej wszechstronny, wielofunkcyjny laser dermatochirurgiczny CO2.

Główne zastosowanie to:

a. usuwanie zmarszczek,

b. likwidacja przebarwień,

c. restrukturyzacja blizn (np. potrądzikowych, pooparzeniowych), 

c. leczenie takich schorzeń jak bliznowiec, dyschromia,

d. wypłycanie rozstępów,

e. regeneracja kolagenu,

f. ogólna poprawa kolorytu i faktury skóry.

Stosowany laser jest jedynym laserem CO2 o niezwykle krótkim, subnanosekundowym czasie narastania impulsie. Wysoka energia krótkiego impulsu przy wysokiej mocy wraz z szybkością powtarzania impulsu w połączeniu ze skanerem frakcyjnym to unikatowe osiągnięcie w kontrolowanym, powtarzalnym, minimalnie inwazyjnym oddziaływaniu na tkankę. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy szybka regenerację skóry u Pacjenta po wykonanym zabiegu.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej unikatowej technologii to obecnie najskuteczniejszy, najbardziej wszechstronny system obecnie na rynku światowym nieporównywalny z żadną z innych dostępnych technologii.



Zaufali nam
Socialmedia

© 2014 ESDERM.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: : Web-Profit